SAPINA – SPOKOJNA I MALOWNICZA

Spływy kajakowe

Sapina to jedna z najbardziej urokliwych mazurskich rzek. Jest idealna dla spływów kajakowych. Snuje się niespiesznie przez zmieniające się krajobrazy i malownicze jeziora. Nie ma niej dużego ruchu, w czasie wyprawy możemy cieszyć się ciszą, dziką przyrodą i śpiewem ptaków. Warto wypatrywać sarny lub łosia. Często natrafimy na naturalne atrakcje, jak połamane drzewa i gałęzie, które mogą wskazywać na intensywną pracę okolicznych rodzin bobrów. Rzeka ma ok. 35 km długości i 1 m głębokości.

Kajaki

Na rzece wybudowana została w 1910 roku śluza Przerwanki, aby spiętrzyć wodę na jez. Gołdopiwo, tak aby powstał rezerwuar wodny na potrzeby Kanału Mazurskiego.

Organizacją spływów zajmują się zewnętrzne firma, ale pomagamy naszym gościom w realizacji całej wyprawy (więcej informacji, zdjęcia i opisy tras: Kajakowe Mazury, Sapina Kajaki, Kajaki Mazury). Cena jednodniowego spływu to 35-50 zł / osobę. Proponujemy 3 różne trasy, każda z nich to kilkugodzinna wycieczka. Polecamy szczególnie trasę nr 1, a bardziej wprawionym kajakarzom łącznie trasy 1 i 2. Trasa nr 3 jest trudniejsza, gdyż większość przebiega przez otwartą przestrzeń jeziora Gołdapiwo. Szczegółowy opis tras znajduje się TUTAJ.

Nr trasy Początek Koniec Długość trasy
I Plaża nad jeziorem Pozezdrze Plaża w Ogonkach 12 km
II Śluza Przerwanki Plaża nad jeziorem Pozezdrze 7 km
III Jezioro Gołdopiwo Śluza Przerwanki 6 km

Oto interaktywna mapa proponowanych tras na Sapinie (najwygodniej korzysta się z niej w PEŁNYM OKNIE):

Sapina nie jest jedyną rzeką wartą spływu w naszej okolicy, ale z kilku powodów najbardziej przez nas polecaną. Gołdapa i Węgorapa są niesamowite, ale mniej popularne i w praktyce wymagają własnego kajaka. Krutynia to klejnot Mazur i możemy pomóc w organizacji spływu, ale dojazd zajmie ok. 1,5 godziny.