REZERWATY, ŚLUZY, BUNKRY I PYSZNE LODY

Ciekawe Miejsca w Okolicy

W okolicy Mazurskiego Folwarku znajdziemy wiele ciekawych i wartych odwiedzenia miejsc. Dla naszych gości przygotowaliśmy poniższą interaktywną mapę (najwygodniej z niej korzystać w PEŁNYM OKNIE). Zobaczcie sami! Miejsca podzieliliśmy na kategorie. Większość z punktów na mapie można 'kliknąć’, wyświetli się wówczas link do zewnętrznego opisu danego miejsca.

Mosty w Stańczykach

Najważniejsze w naszej ocenie miejsca w poszczególnych kategoriach:

Kategoria Opis
Kąpielisko Nasze ulubione miejsce (nad jez. Krzywa Kuta) jest w odległości niecałych 10 minut jazdy samochodem, 30 minut rowerem. Jest zaciszne, otoczone lasem, z pomostem i czystą wodą. Nie jest jednak strzeżone, jeśli to ma dla Was znaczenie, to tego typu kąpieliska znajdują się (tu i tu) nad jez. Gołdapiwo, 10-15km od naszego domu.
Kanały, śluzy Mazury są usiane obiektami hydrotechnicznymi. Najciekawszy jest niedokończony Kanał Mazurski, który miał łączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z Bałtykiem. Budowa została ostatecznie zarzucona w czasie II Wojny Światowej i nigdy jej nie wznowiono. Warto odwiedzić śluzy Leśniewo, Piaski (Guja), Bajory. Najbliżej Mazurskiego Folwarku znajduje się Śluza Przerwanki na Sapinie. Zdecydowanie najlepiej zwiedzić ją na spływie kajakowym. Żaglówką warto dotrzeć do dwóch większych śluz: Guzianki (Ruciane-Nida) i Karwik (Pisz).
II Wojna Światowa Największe skupisko hitlerowskich bunkrów znajduje się w Mamerkach, między Węgorzewem a Sztynortem. Mając nieco więcej czasu można wybrać się do Wilczego Szańca, gdzie miał miejsce zamach na Hitlera. Blisko nas (w Pozezdrzu) znajduje się bunkier Himmlera.
Żeglarstwo Chcąc przeznaczyć jeden dzień na żeglarską wyprawę, proponujemy czarter ze sternikiem w Róży Wiatrów w Węgorzewie, a jako trasę (przy dobrym wietrze) przepłynięcie jezior Święcajty i Mamry, przycumowanie do stanicy wodnej Kietlice na obiad i powrót do macierzystego portu.
Zabytki Wiele bardzo ciekawych i różnorodnych miejsc: mosty w Stańczykach i Kiepojciach, piramida w Rapie (choć znacznie ciekawsza jest przyroda w jej okolicy), most obrotowy w Giżycku, pałac i kaplica Rodu Lehndorff w Sztynorcie, wysadzony most w Kruklankach. Nieco dalej znajdziemy zamki w Kętrzynie i Barcianach.
Przyroda Ukochana Puszcza Borecka (rezerwaty Borki, Lipowy Jar, Mazury, zagroda żubrów), Puszcza Romincka, jeziora Oświn, Łuknajno. Krutynia i kilka rezerwatów w jej okolicy.
Inne Republika Ściborska (osada ekologiczna w sercu Dzikich Mazur, chaty traperskie, psie zaprzęgi, wioska indiańska), stok narciarski Piękna Góra, tężnia solankowa w Gołdapi