POPRZEZ ŁĄKI, POPRZEZ KNIEJE
Przejażdżki rowerowe
Mazury Garbate to idealne miejsce na wyprawy rowerowe. W pobliżu naszego gospodarstwa przebiega szlak Green Velo: to odcinek z Gołdapi do Węgorzewa, 'rowerowej stolicy Polski’. Na południe rozciąga się Puszcza Borecka, nasze ulubione miejsce wycieczek (nie tylko rowerowych!). Zaczyna się tu Szlak Mazurskich Legend i Opowieści, gdzie rowerzysta napotkać może wiele niezwykłych, drewnianych rzeźb, z których każda związana jest z lokalną historią lub legendą.
Do dyspozycji gości jest 11 rowerów:
- 4 trekkingowe dla dorosłych podróżników (w rozmiarach 17”, 19” i 21”)
- 2 górskie, umożliwiający przełajowe wyprawy po okolicy (17” i 19”)
- 3 dla juniorów (koło 24”, rozmiary ram 11”, 12” i 14”)
- 1 dla dziecka (koło 20”)
- 1 biegowy
Mamy również 2 foteliki (max waga dzieci to 22 kg) i kaski dla najmłodszych!
Trasa nr 1
Przejażdżka 7 km, krótka pętla przez bobrowe zagłębie na północ od Folwarku, z widokiem na staw i wiatrak w Wólce. Z asfaltu dojeżdżamy do dwóch polnych dróg blisko siebie, kierujemy się drugą z nich. Droga miejscami piaszczysta, wówczas lepiej zejść z roweru i przespacerować kilkaset metrów (warto je wykorzystać na podpatrzenie dzikiej przyrody w okolicy). Trasa jest idealna również na dłuższy spacer, w tym z wózkiem dziecięcym.
Trasa nr 2
14 km ścieżkami wśród okolicznych pól, łąk i pastwisk. Trasa niezwykle urokliwa, ale też w sporej części kamienista, miejscami piaszczysta. Najwygodniej ją przemierzyć na rowerze górskim, ale można to zrobić również na rowerze trekkingowym. Dojeżdżamy asfaltem do Lis, tu skręcamy w lewo przy wiejskiej siłowni. Polna droga prowadzi nas do Green Velo, ale szybko wracamy na ścieżkę do Wólki, obok wiatraka. Krótki odcinek przemierzamy drogą z kocich łbów, a końcówka trasy to znów droga wśród łąk i pastwisk.
Trasa nr 3
17 km trasa do Trzech Dębów, pomnika przyrody w lasach na wschód od wioski Lisy. Początkowy odcinek prowadzi szutrową drogą wśród łąk i pastwisk, ale szybko wjeżdżamy w las o zróżnicowanych drogach leśnych. Ta trasa ma dwa ważne punkty: sosny ze spałami żywicznymi i pomnik przyrody Trzy Dęby na rozstajach dróg, w najdalszej części lasu. Końcowy odcinek przemierzamy polną drogą między pastwiskami lub alternatywnie długim zjazdem nową, asfaltową drogą przez Lisy. Trasa najwygodniejsza do przemierzenia rowerem górskim, ale możliwa również trekkingowym (krótkie piaszczyste odcinki wymagać będą spaceru z rowerem).
Trasa nr 4
20 km najbliższą okolicą Puszczy Boreckiej. W Grodzisku skręcamy w brukowaną (początkowo) drogę. Warto zrobić kilka przystanków przy okresowo zalewanych lasach. Skręcamy na Budziska Leśne, mijamy jezioro w kształcie psa (!) i wracamy dłuuugim zjazdem nową drogą do wioski Lisy. Trasa łatwa do przemierzenia rowerem trekkingowym.
Trasa nr 5
24 km ścieżkami wśród bliższych i dalszych pól, lasów, łąk i pastwisk. Część trasy prowadzi po szlaku Greenvelo, w pobliżu trasy Gołdap-Węgorzewo. W końcowej części wycieczki trafiamy na odcinek Szlaku Mazurskich Legend i Opowieści, z tajemniczym posągiem, mokradłami i tajemnicami Piłackich Wzgórz. Trasa w większości łatwa do przemierzenia rowerem trekkingowym.
Trasa nr 6
35 km. Zwiedzamy północną część Puszczy Boreckiej, w tym okolice rezerwatu Borki. Wypatrujcie olsów – bagiennych, okresowo zalanych fragmentów lasu. Przy rezerwacie Borki można zrobić krótki spacer na wybieg żubrów. Spora część wyprawy toczy się po okolicznych wioskach, po drodze asfaltowej, miejscami brukowanej. Ostępy leśne również prowadzą dość dobrymi drogami, wystarczy nam zatem w zupełności rower trekkingowy.
Trasa nr 7
38 km. Przejeżdżamy Piłackie Wzgórza w pobliżu rezerwatu. Tuż za miejscowością Kuty skręcamy w las i dojeżdżamy do śluzy w Przerwankach, na rzece Sapinie. Następnie jedziemy północnym brzegiem jez. Gołdopiwo, mijając między innymi trzcinowiska zasiedlane przez liczne gatunki ptaków, jak również stanicę harcerską. Przecinamy drogę Kuty – Kruklanki i kierujemy się w kierunku Puszczy Boreckiej. Mijamy leśniczówkę w Diablej Górze i północną krawędź rezerwatu Borki. Trasę kończymy kierując się drogą na północ, w kierunku Grodziska i Mazurskiego Folwarku.
Trasa nr 8
68 km. Mimo swojej długości trasa jest dość łatwa i przyjazna dla rowerzystów. Dlatego mając cały dzień warto wyruszyć w serce Puszczy Boreckiej, pomiędzy rezerwatami Mazury, Lipowy Jar i Borki. Podobnie jak w krótszym wariancie warto zwrócić uwagę na olsy – bagienne, okresowo zalane fragmenty lasu. W Wolisku, przy rezerwacie Borki, można zrobić krótki spacer na wybieg żubrów. Część wyprawy toczy się po okolicznych wioskach, po drodze asfaltowej. Ostępy leśne również prowadzą dość dobrymi drogami, wystarczy nam zatem w zupełności rower trekkingowy.
Wspieramy transport publiczny – goście, którzy przyjadą do nas bez własnego auta, mogą korzystać z rowerów bezpłatnie! Rowery są również bezpłatne przy jeździe po terenie naszego gospodarstwa.
W pozostałych przypadkach – aby utrzymać nasze rowery w dobrej kondycji – za ich wypożyczenie pobieramy opłatę: 10 zł za godzinę / 25 zł za cały dzień.